Seniorrundor 2024
Seniorrunda EXTRA special 26.9.2024
Vi spelade utan flaggor och stämmingen var god. Denna gång vann Renè Willberg med 37 poäng. Timo Räty kom andra med 36 poäng och tredje Timo Kapanen med 35 poäng.
4. Ingmar Aura 35
5. Gunhild Werthmann 33
6. Inger Nyman 33
7. Marit Carpelan 32
8. Krister Lahtivuori 31
9. Tony Wikström 29
10. Erkki Sivonen 28
Tony Wikström vann närmast flaggan på hål 10 med resultatet 23 cm, nästan HIO litet kort o högra sidan!
I klubhuset fick vi god mat och glass som efterätt. Alla vinnare i de olika tävlingarna fick pris.
Där var det. Vi har igen varit duktiga! Några nya och nästan alla ”gamla” seniorer har varit flitigt med! Enl. Formulatabellen har 54 varit mera eller mindre med på rundorna. 3 seniorer har deltogit alla gånger Krikko, Inger N. och Gitta. Glädjande att det finns 13 olika segrare. Vi har haft fint väder för det mesta och fina resultat.
Stor tack till er alla!
Catinka förtjanar beröm för allt hon fixat- alltid lika god och glad. Ville fick beröm för välskött jobb.
Gitta tackar för sig och ser fram emot en ny seniorkapten år 2025.
Seniorrundan 1 19.9.2024
Årets sista seniorrunda är ”undanstökad”.Vi slog ut i disigt morgonväder, men efter bara en timme så tittade solen fram och vi fick igen spela i vackert varmt höstväder.
Idag var det en litet annorlunda spelordning de som leder i formulatabellen slog ut sist och vi fick faktiskt vänta till sista puttarna på hål 18 för att få veta vem som vann årets formulatävling. Vi gör ännu en kontrollräkning och nästa torsdag har vi prisutdelning.
Dagens vinnare i vår sista deltävling sv slagspel blev igen en ”ny” man vid namn Yngve Sjöberg med 70 nettoslag. På andra plats kom Sven-Erik Förström med 71 nettoslag och på tredje plats kom Kenneth Berghäll med 72 nettoslag.
4. Timo Räty 74
5. Caj Rehnström 74
6. Timo Kapanen 75
7. Tony Wikström 76
8. Kjell Danielsson 76
9. Renè Willberg 76
10. Krister Lahtivuori 77
Närmast flaggan på hål 17 kom Yngve Sjöberg med 4,50 m.
Nästa torsdag har vi en rolig tävling med många pris. Hoppas alla seniorer ställer upp.
Seniorrunda 20 12.9.2024
En liten annorlunda seniorrunda. Vi var 24 som vågade ställa upp på backen. Vi spelade 9 hål herrar från vitt och damerna från gult.
En ny segrare! Kirsti Lounamaa vann med 25 poäng, två var Kenneth Berghäll med 22 poäng och på tredje plats kom Anneli Väre med 21 poäng.
4. Antero Leppälä 20
5. Sven-Erik Förström 20
6. Inger Lindberg 20
7. Inger Nyman 20
8. Birgitta Holmberg 19
9. Viola Danielsson 19
10. Henry Engblom 19
Sven-Erik Förström vann närmast flaggan på hål 14 med resultatet 5,48 m.
Alla fick litet hjälp då vi raknade med 115 % slope.
Maten var god och humöret gott.
Nästa gång spelar vi rundan 1 och spelform ar sv slagspel. Den ar sista möjligheten att påverka på formulatabellen. 26.9. vi kom överens att vi gör om detta och spela då från ettan 9 hål från vitt och gult.
Seniorrunda 19 5.9.2024
I bästa ”sommarväder” startade 26 seniorer kl 9:50. Banan som vanligt i supersckick!
Ingmar Aura råkade ut för ett missöde då ”mopon” föll och inte startade efter det.
Birgitta Holmberg vann i svenskt slagspelen mycket jämn tävling med 71 netto slag. Timo Kapanen kom på andra plats med 72 slag och Ole Westerholm blev tredje också på med 72 netto. Båda herrarna var nöjda för de sänkte sitt handicap.
4. Gustav Österman 72
5. Melise Roiha- Sjöblom 73
6. Rolf Backström 73
7. Gunhild Werthmann 74
8. Krister Lahtivuori 75
9. Caj Rehnström 75
10. Kenneth Berghäll 76
Närmast flaggan på hål 10 kom Inger Lindberg med 4,66 m.
I formulatabellen blir omgång 20 avgörandet mellan Krikko och Kidde. Vem vinner återstår att se!
Nästa torsdag spelar vi från backen herrarna från vitt och damerna från gult. Vi spelar bara nio hål. Vinnarna får fina priser. Kom med.
Seniorrunda 18 29.8.2024
Vi var 28 som startade i strålande solsken väder. Med många fina resultat fick vi igen en ny segrare. Tony Wikström som är ny i vår seniorgrupp har verkligen spelat fint han vann på veckoslutet klubbmästerskapet för 60+. I dag segrade han i vår seniorrunda med 43 poäng. Melise Roiha-Sjöblom har hittat sin fina form igen idag blev hon andra med fina 41 poäng. Inger Nyman kom in på tredje plats med 37poäng. Grattis till alla vinnar! 21 spelare uppnådde 30 poäng el mer.
4. Rolf Backström 36
5. Inger Lindberg 36
6. Marit Carpelan 36
7. Renè Willberg 35
8. Gunhild Werthmann 35
9. Timo Räty 34
10. Caj Rehnström 34
Renè Willberg vann närmast flaggan på hål 4 med resultatet 7,44 m.
Vår bana ar i fantastiskt skick stor tack till Tommen och hans duktiga team.
Vi ses igen på klubbkamp tisdag 3.9. och på seniorrunda 19 torsdag 5.9.
Seniorrunda 17 22.8.2024
Vi var 23 anmälda, 22 startade och alla 22 kom i mål. Banan är i fint skick och regnet som utlovades kom aldrig.
I dag i Sv. slagspel vann Inger Nyman med 68 nettoslag följd av Krikko Lahtivuori med 70 nettoslag och Kenneth Berghäll var tredje med 71 nettoslag.
4. Melise Roiha- Sjöblom 71
5. Gunhild Werthmann 71
6. Robert Blomquist 72
7. Henry Engblom 73
8. Ole Westerholm 75
9. Inger Lindberg 76
10. Anneli Väre 77
Närmast flaggan på hål 17 kom Krikko med 0,73 m.
Bilen på bana 17 fungerar fint och maten var utsökt pepprigt god. Tack för alla som ställde upp och fixade en fin tävling.
Efter prisutdelningen uppmanades alla att ställa upp i klubbkampen hemma 3.9. Denna gång forsatte vi diskussionen om följande seniordragare. Ni som inte var med har ni några förslag?
Seniorrunda 16 15.8.2024
21 seniorer spelade i väldiigt vackert väder i vår utmanande två klubbor och putter tävling. I klubbhuset kande vi konstatera att 20 spelade hela rundan. Betydligt svårare med tre klubbar än med fyra klubbar. Inger Nyman tyckte att hon egentligen inte alls behöver hela uppsättningen med klubbor, ”tre räcker”!
Dagen såg igen en ny vinnare. Rabbe Kranck vann med 36 poäng följ av Leif Österman med 34 och på tredje plats Timo Kapanen med 33.
4. Inger Nyman 33
5. Ole Westerholm 32
6. Timo Räty 31
7. Krister Lahtivuori 31
8. Kjell Lundsten 30
9. Birgitta Holmberg 28
10. Rolf Backström 27
Leif Österman vann närmast flaggan på hål 14 med resultatet 6,12.
En oförutsedd situation var Inger Nymans utslag från hål 17 som landade på 16 green, fick plocka upp bollen och droppa utanför greenen (inte närmare green 17) och utan straff fortsätta till green 17. (Regel 13.1f(2))
19.8. Vihti Golf – Eke G spelas i Vichtis med 16 deltagare. Det börjar med morgonkaffe med bulla kl 9.00 och spelet börjar från kl 10.00,
Nästa torsdag träffas seniorerna igen kl 10. Spelform är Sv slagspel.
Seniorrunda 15 8.8.2024
Vi var 21 golfare som ställde upp i vackert väder och spelade sv slagspel. Sista tidig morgonstart nästa gång vi startar kl 10 och spelar med två klubbor och putter.
Kati Sjöberg segrade med 71 nettoslag, Gunhild Werthmann var andra med 72 netto och tredje var Timo Räty med 76 netto.
4. Krister Lahtivuori 76
5. Birgitta Holmberg 77
6. Kenneth Berghäll 80
7. Beatrice Björklund 80
8. Marit Carpelan 80
9. Caj Rehnström 81
10. Viola Danielsson 81
Närmast flaggan på hål 10 kom Gunhild Werthmann med 1,04 m.
Kom i håg nästa torsdag kl 10 med två klubbar och putter. Spelform är PB, välkommen!
Seniorrunda 14 1.8.2024
i dag var vi 25 seniorer som golfade. Vi hade glädjen att ha Henrik Lundström med i rundan. Vädret var ok, några regndroppar skramde oss men regnet seglade förbi.
Timo Kapanen vann med 37 poäng, Ole Westerholm kom två med samma poäng och trea var Birgitta Holmberg med 36 poäng.
4. Kenneth Berghäll 35
5. Krister Lahtivuori 35
6. Rolf Backström 35
7. Anneli Väre 35
8. Timo Räty 34
9. Inger Nyman 34
10. Marit Carpelan 33
Kidde Bergäll vann närmast flaggan på hål 4 med resultatet 5,44 m.
Nästa torsdag 8.8. möts vi igen i sv slagspel klo 9.00.
Datumar att minnas kolla också i tävlingskalendern:
12.8. HG – Bruks G – Eke G klubbkamp spelas i Hangö med 24 deltagare, kostar 10 €, Några platser ännu lediga.
14.8. NCGC – Eke G spelas i Nordcenter med 12 spelare, Svante och Henrik L hade också anmält sig men får veta nasta vecka om de ryms med. Minst 4 deltagare måste vara kvinnor. Kostar 45 €
19.8. Vihti Golf – Eke G spelas i Vichtis med 16 deltagare, några behöver flere med ännu.
GRATIS! kaffe med bulla, golfrunda och lunch för alla som deltar! Vi samåker delar med kusken små bensinkostnader.
Efter rundan var en diskussion hur ska vi handla försening och någon vill klaga hur det går. Men ingen officielt protest har gjort. Nästa gång följer vi officiella golfregler.
Seniorrunda 13 25.7.2024
I dag var vi 23 seniorer som kom i mål. Svetten lackade och ölen smakade gudomligt gott så smakade även kallt vatten med is. Vädret var varmt och vackert
I svenskt slagspel hade vi igen en dam vinnare. Marit Carpelan vann med 63 nettoslag, följ av Timo Räty 68 och Krister Lahtivuori oxå han med 68 nettoslag.
4. Ingmar Aura 70
5. Inger Nyman 70
6. Kenneth Berghäll 71
7. Renè Willberg 71
8. Kati Sjöberg 71
9. Yngve Sjöberg 73
10. Inger Lindberg 75
Närmast flaggan på hål 10 kom Timo Räty med 3,05 m.
I dag fick vi jätte god mat med härlig sallad, TACK. Vi kämpar igen på nästa torsdag med spelform PB och förhoppningsvis en bil på hål 17.
Obs! Nu är matchplay för seniorer på gång, synda dig och anmäla dig i NexGolf!
SENIORRUNDOR 2024
Seniorrunda 12 18.7.2024
Årets första specialtävling med 4 valfria klubbor avklarades. 26 spelare deltog och resustatet var fint. Jag frågar mig varför ha baggen fylld med en massa klubbor som jag andå inte använder. Många spelare var helt av samma åsikt. Några var mycket misnödja, långsamt spel och för få klubbor
Backis vann med 41 poäng, grattis! Gitta var andra också med 41 poäng och Inger N. tredje med 40 poäng
4. Rabbe Kranck 38
5. Gun Lundsten 38
6. Ingmar Aura 38
7. Marit Carpelan 37
8. Timo Räty 36
9. Ole Westerholm 34
10. Rolf Carpelan 34
Ingmar Aura vann igen närmast flaggan på hål 17 med resultatet 7,40 m.
Denna gång hade vi en bil på 17 hål som många tyckte att var bra! Vi hade två nya seniorer med, Britt Marie Granström och Toni Wikström, Välkomna! Catinka hade fixat god mat och vackert framplockat, Tack!
Nästa torsdag möts vi igen då har vi Sv. slagspel. Följ med i tävlingskalendern många klubbkampen och seniorernas matchpaly på kommande. Alla med!
Seniorrunda 11 11.7.2024
Tiden går snabbt! Vi är redan halvvägs i våra tävlingsrundor. Vi har nått sommarens fina grönska och ljusa kvällar. På torsdagen var vi ”bara” 24 som slog ut.
Sin vana trogen vann Kricko Lahtivuori med 69 nettoslag, andra blev Rafael Harlin med 70 nettoslag och som tredje kom Yngve Sjöberg även han med 70 nettoslag.
4. Timo Kapanen 72
5. Leif Österman 73
6. Birgitta Holmberg 73
7. Berndt Lindberg 74
8. Henry Engblom 74
9. Renè Willberg 75
10. Gunhild Wethmann 75
Närmast flaggan på hål 14 har vi Aila Björkbom med 3,09 m. Alan fick litet reklam, Aila hade just varit hos honom för några dagar sen.
Maten var ingen höjdare. Kanske vi borde klaga, många anser att maten inte länge är värd 15 €.
Nästa torsdag har vi PB och vi spelar med 4 valfria klubbor.
Seniorrunda 10 4.7.2024
32 duktiga och pigga seniorer kämpade igen om segern. Värdet störde säkert flere spelare med både hård vind och regnskurar.
Ändå hade vi jättefinaresultat de 18 främstaha de 30 poäng och mera. Kenneth Berghäll vann med 41 poäng ätt följd av Robert Blomquist med samma poäng och Anneli Väre på tredje plats med 38 poäng.
4. Maret Carpelan 35
5. Ole Westerholm 34
6. Ingmar Aura 34
7. Rafael Harlin 33
8. Birgitta Holmberg 33
9. Inger Nyman 33
10. Caj Rehnström 32
Visst har den nya slopetabeller en liten förklaring men …
Närmast flaggan på hål 10 kom Ingmar Aura 5,00 m
Välkommen nästa torsdag alla med!
Seniorrunda 9 27.6.224
Efter flere olika startlistor på kvällen innan kom vi iväg på vår planerade runda. Sammanlagt 28 seniorer ställde upp och presterade fina resultat.
Spelform var Sv. slagspel och de 14 första spelade par eller under. Marit Carpelan gjorde ett strålande resultat med netto 67 slag. På andra plats kom Krikko med 68 ocg på tredje plats Rolf Carpelan med 68. Jätte fina resultat.
4. Kjell Lundsten 69
5. Rolf Backström 70
6. Ole Westerholm 71
7. Birgitta Holmberg 71
8. Leif Österman 72
9. Rabbe Kranck 72
10. Kati Sjöberg 72
Närmast flaggan på hål 4 kom Timo Räty med 6,49 m.
Grattis till alla som deltog och ett stort tack till Katinka som alltid serverar oss med god min och glatt humör.
Seniorrunda 8 20.6.2024
Vi var 31 seniorer som kämpade på vår fina bana och i vackert väder.
I dag segrade Renè Willberg med 39 poäng. Därefter kom Ingmar Aura 38 p och som tredje Leif Österman med 36 p.
4. Krister Lahtivuori 35
5. Svante Eklund 35
6. Gustav Österman 35
7. Robert Blomquist 33
8. Melise Roiha- Sjöblom 33
9. Rolf Backström 33
10. Gunhild Werthmann 33
Renè svängde sin motgång på fjärde hål då kärran med baggen rullade i vattnet. Han fick lov att städa baggen men som tur var den vatten tätt. Därefter spelade han kanske i ilskorna eller lyglig över att han kunde rädda sitt ekipage och segrade i hela tävlingen, GRATTIS!
Närmast flaggan på hål 17 kom Ole Westerholm på 3,77 m och puttade birdie.
Så roligt att se er alla seniorer och att har flere nya yngre seniorer med. Bravo!
Seniorrunda 7 13.6.2024
Fint väder och fantastiskt resultat. Kenneth vann igen 70 netto slag. Melise höll sig i toppen igen även hon med 70 nettoslag också som tredje kom Gunhild med 70 nettoslag.
4. Gustav Österman 71
5. Rolf Backström 72
6. Stig-Olof Förström 72
7. Svante Eklund 73
8. Rabbe Kranck 73
9. Birgitta Holmberg 73
10. Yngve Sjöberg 73
Resultat nivå var jätte bra, 10 första mellan -2 …+1. Fint!
Närmast flaggan på hål 14 var Yngve Sjöberg 2,52
Sammanlagt 33 spelare deltog, helt fantastiskt att vi var så många med. Kan vi aktivera några seniorer till så har vi 50 med på Formulalistan.
Nästa torsdag träffas vi igen då är det PB som gäller. Härlig sommar till er alla.
Seniorrunda 6 6.6.2024 strong>
Inget vidare väder men trots det fick ny vinnare. Mycket höga poäng Melise Roiha-Sjöblom vann med 42 poäng. Andra blev Krister Lahtivuori med 39 p och tredje blev Rabbe Kranck med 38 p.
4. Ole Westerholm 37 p>
5. Kati Sjöberg 37 p>
6. Gunhild Werthmann 37 p>
7. Marit Carpelan 36 p>
8. Rolf Backström 34 p>
9. Viola Danielsson 34
10. Renè Willberg 33 p>
Igen hade vi ett nytt deltagarantal 31 spelare av vilka 29 kom i mål.
Närmast flaggan på bana 10 kom Gitta Holmberg med 4,31 m.
Nästa torsdag spelar sv slagspel, valkomma med
Seniorrunda 5 30.5.2024 strong>
Vårt vackra väder fortsätter. 30 seniorer mötte upp och många var nödja med den nya slopetabellen.
Först ut och först i mål! I dag gratulerar vi Ole Westerholm som kom in som segrare med 71 slag netto. På samma poäng men andra plats kom Kenneth Berghäll och tredje också han med 71 nettoslag Renè Willberg.
4. Christer Finne 71 p>
5. Gustav Österman 71
6. Krister Lahtivuori 72
7. Melise Roiha- Sjöblom 73 p>
8. Ingmar Aura 73 p>
9. Viola Danielsson 74
10. Kjell Lundsten 74 p>
Ingen av de 30 spelarna kom upp på 4an green med ett slag. Alltså ingen närmast flaggan.
Härligt att vi var så många . Vi möts igen nästa torsdagkl 9:00. Kolla tävlingskalendern och anmäl till allaseniortävlinger. TACK
Seniorrunda 4 23.5.2024
I strålande väder solsken ställde 27 seniorer upp till runda 4.
Segrare igen blev Kenneth Berghäll med 38 poäng. Två blev Inger Nyman med samma poäng och Krikko Lahtivuori kom in som trejde på 33 poäng
4. Robert Blomquist 33
5. Gustav Österman 33
6. Ole Westerholm 32
7. Ingmar Aura 32
8. Yngve Sjöberg 31
9. Timo Kapanen 30
10. Christer Finne 30
Närmast flaggan på bana 17 kom Gitta Holmberg med 0,87 m.
Tack till Melise som skötte prisutdelning.
Hoppas att vi träffas igen nästa torsdag, vällkomna
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Seniorrunda 3 16.5.2024
På torsdagen startade 24 pigga duktiga seniorgolfare redan kl 9:00 och gjorde en fin runda. Det var svenkt slagspel första gången i år. Vädret var bra.
René Willberg hade vilat upp sig efter föregående torsdagsrunda. Han vann med 66 slag! Följ av Krikko Lahtivuori med 70 slag och tredje var Ingmar Aura 70 slag också.
4. Anneli Väre 71
5. Kati Sjöberg 72
6. Beatrice Björklund 73
7. Kenneth Berghäll 74
8. Christer Finne 74
9. Birgitta Holmberg 77
10. Gustav Österman 78
Närmast flaggan på bana 14 kom Krikko med 3,40 m.
Nästa torsdag ses vi igen . Hoppas att alla seniorer kommer med och tävla . Start är från tee 1 kl 9.00.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Seniorrunda 2 2.5.2024
Årets första seniorrunda är avklarad! Vi var 20 glada seniorer som spelade i strålande väder på vår fina bana.
Dagens vinnare var Kenneth Berghäll med 37 poäng, Gustav Österman följde med 34 p, tätt följd av Kati Sjöberg på tredje plats med 33 p.
4. Christer Finne 33 p
5. Sven-Erik Förström 32 p
6. Anneli Väre 32 p
7. Inger Nyman 32 p
8. Renè Willberg 31 p
9. Robert Blomquist 30 p
10. Viola Danielsson 29 p
Närmast flaggan på bana 10 kom Viola Danielsson 2,39m.
Ingmar Aura visade sig på styva linan. På bana 8 landade slag 2 i vattnet bakom berget...efter liten diskussion slog Ingmar från vattnet (några meter) Sen hände det 4 slaget perfekt. Jublet var enormt par => 4 poäng!
.
Efter den smakliga maten beslöt vi att alla startar från tee 1 och första gruppen slår ut kl 9.00!
Den som vill kan även framöver följa eget och andras resultat på telefonen. Kan vi ställa upp som funktionärer i 2 juniortävlingar? Kan någon gå med nya greenfee spelare en runda (9)hål, lära vett o etikett på vår golfbana? Säg isf till Henrik
Formulatabellen på kommande.
Vi spelar nästa gång 16.5 kl 9.00